وبلاگ

مه پاش سالن قارچ

مه پاش سالن قارچ

اگر شما جزو کسانی هستید که اقدام به راه اندازی یک سالن پرورش قارچ کرده اید، احتمالا می دانید که یکی از مهم ترین نکات در پرورش قارچ، تنظیم و تامین رطوبت مورد نیاز قارچ ها است. مه پاش سالن قارچ یکی از بهترین روش هایی است که با استفاده از آن می توانید از بابت تامین دائمی رطوبت قارچ های در حال رشد اطمینان پیدا کنید.

در عین حال، این مسئله که کدام مه پاش و چه بازه قیمتی ای برای شما مناسب تر است، حائز اهمیت می باشد. پس ابتدا باید نسبت به اعتبار شرکت فروشنده و برند مه پاش خریداری شده اطمینان حاصل کنید. در این مقاله سعی می کنیم به سوالات مختلف شما در رابطه با مه پاش سالن قارچ پاسخ دهیم.

اما لازم به ذکر است که به این نکته توجه داشته باشید که برخی از سوالات و ابهام‌ها وابسته به شرایط و نیاز شما عزیزان می‌باشد که در این صورت می‌بایست با برقراری ارتباط با کارشناسان متخصص و کاربلد در این زمینه ارتباط برقرار کنید تا با آنالیز نیازتان بر اساس شرایط‌تان بهترین نتیجه را برای شما عزیزان شرح دهیم؛ از این رو ما به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم که در صورت تمایل با کارشناسان مه پاش صنعت در ارتباط باشید تا به صورت کاملا رایگان شما را در این مسیر کمک کنند؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره تماس 09194690649 در ارتباط باشید.

مه پاش سالن قارچ چیست؟

مه پاش سالن قارچ یکی از اصلی ترین رطوبت ساز ها برای رشد قارچ ها در یک سالن و یا محیط گلخانه ای می باشد که در کنار مه پاش هایی مانند مه پاش مرغداری و مه پاش گاوداری ، کاربرد گسترده ای در صنعت کشاورزی و دام پروری دارد.

مه پاش سالن قارچ چیست؟

این دستگاه می تواند با تبدیل آب به ذرات بسیار ریز، رطوبت لازم را برای رشد قارچ ها فراهم سازد و از ایجاد یک شرایط نامطلوب جلوگیری کند. قارچ ها برای رشد و پرورش، نیاز به تامین دائمی رطوبت دارند و از منظر زیست محیطی، در محیط های مرطوب، با رطوبت بیش از 95 درصد رشد می کنند. از طرفی، تامین رطوبت محیط متفاوت با آبیاری است و از این رو، استفاده از دستگاه مه پاش در سالن های پرورش قارچ، امری ضروری و حیاتی به شمار می رود.

مه پاش سالن قارچ چگونه کار می کند؟

به محض اینکه دستگاه مه پاش قارچ روشن شود، سالن پرورش قارچ کم‌کم با ذرات ریز آب پر می شود. این ذرات به حدی ریز هستند که اگر در معرض آنها قرار بگیرید، احساس خیسی نخواهید کرد. مکانیزم مه پاش سالن قارچ بر اساس تبخیر سریع قطرات بسیار ریز آب است. از این رو، یکی از مزیت های مه پاش سالن قارچ، کاهش دمای محیط اطراف می باشد. با استفاده از ترموستات دستگاه مه ساز اتوماتیک ، می توان دما و رطوبت را در سالن کنترل کرد. پمپ فشار قوی که به مخزن آب مه پاش سالن قارچ وصل شده است، نقش مهمی در انتقال آب دارد. از این رو باید همواره چک شده و سلامت آن بررسی شود.

انتخاب مه پاش مناسب برای سالن قارچ

برای انتخاب مه پاش مناسب برای سالن قارچ باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. از جمله عواملی که باید در هنگام انتخاب مه پاش سالن قارچ در نظر گرفته شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اندازه سالن قارچ: اندازه سالن قارچ یکی از مهم ترین عواملی است که باید در هنگام انتخاب مه پاش در نظر گرفته شود. مه پاش باید بتواند رطوبت کل سالن را تامین کند.
 2. نوع قارچ: نوع قارچ نیز در انتخاب مه پاش مناسب نقش دارد. برخی از انواع قارچ ها به رطوبت بیشتری نسبت به سایر انواع قارچ ها نیاز دارند.
 3. شرایط آب و هوایی: شرایط آب و هوایی منطقه ای که سالن قارچ در آن قرار دارد نیز در انتخاب مه پاش مناسب نقش دارد. در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، نیاز به مه پاش کمتر است.

چرا باید از مه پاش سالن قارچ استفاده کنیم؟

دستگاه مه پاش قارچ باید بدون اینکه قارچ ها را خیس کند، ایجاد رطوبت کند. اگر قطره های آب به طور مستقیم بر روی محصول بنشیند، می تواند باعث ایجاد لکه هایی قهوه ای یا سیاه رنگ شود که ظاهر محصول را زشت کرده و به طبع، جذابیت را برای مشتری کم می کند. از این رو، باید از رطوبت سازی استفاده کنید که بدون خیس کردن قارچ های در حال پرورش، بتواند رطوبت محیط را افزایش داده و شرایط محیطی که معمولا قارچ ها به بهترین شکل در آن رشد می کنند را در محیط گلخانه فراهم سازد. بهترین سیستم آبیاری واجد این ویژگی ها، مه پاش گلخانه و سالن قارچ است.

چرا باید از مه پاش سالن قارچ استفاده کنیم؟

قارچ ها محصولات ظریف و حساسی هستند و برای اینکه رشد مناسبی داشته باشند، به یک محیط مرطوب و تاریک نیاز دارند. از این رو و با توجه به توضیحاتی که دادیم، بهترین روش برای تامین رطوبت سالن های پرورش قارچ، استفاده از مه پاش های صنعتی است.

مزایای استفاده از مه پاش سالن قارچ

تامین رطوبت قارچ ها امری اساسی و مهم است؛ اما برای رسیدن به این هدف، روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این میان و با بررسی های انجام شده توسط ما، به نظر میرسد استفاده از مه پاش، بهترین روش برای تامین رطوبت این سالن ها باشد.

برخی از مزایای مه پاش سالن قارچ عبارت اند از:

 1. تنظیم رطوبت و دمای محیط به صورت دلخواه
 2. عدم کاهش وزن محصول به دلیل بالا بودن رطوبت
 3. فراهم کردن بهترین محیط برای پرورش دادن و رشد قارچ
 4. بازدهی بالای محصول و بالا بردن کیفیت آن
 5. نصب مه پاش در محیط دلخواه
 6. صرفه جویی در مصرف آب
 7. نصب و نگهداری آسان

انواع مه پاش قارچ

در سالن های پرورش قارچ، برای تامین رطوبت، از 3 نوع مختلف مه پاش استفاده می شود:

 • مه پاش پروانه ای (دیسکی)
 • مه پاش التراسونیک
 • مه پاش نازلی

هر کدام از این مه پاش ها، روش خاصی برای افزایش رطوبت محیط دارند و سیستم و عملکردشان با دیگری متفاوت است. در این جا برخی از ویژگی های هر کدام را برایتان شرح می دهیم.

مه پاش های پروانه ای سالن قارچ

مه پاش های پروانه ای یا دیسکی، آب را از طریق پروانه های فن به مه تبدیل کرده و در محیط اطراف پخش می کنند. در این نوع مه پاش ها، آب از طریق یک لوله، در حالی به پره های فن برخورد می کند که این پره ها در حال چرخش با سرعت بالا هستند. در اثر این برخورد، ذرات آب تبدیل به قطرات بسیار ریز شده و در هوا، به صورت مه پخش می شوند.

برای انتخاب مه پاش های پروانه ای مناسب سالن قارچ، باید به چند نکته دقت داشته باشید:

 • بدنه دستگاه های مه پاش پروانه ای باید از جنسی باشد که در برابر رطوبت مقاوم باشد. اگر بدنه دستگاه از جنس گالوانیزه باشد، پس از مدتی دچار زنگ زدگی خواهد شد. به همین دلیل است که گالوانیزه را در دمای 200 درجه ای با رنگ کوره ای حرارت می دهند تا در برابر رطوبت و زنگ زدگی مقاوم شود.
 • موتور دستگاه های مه پاش باید به گونه ای طراحی شده باشد که مصرف برق پایینی داشته باشد. از این رو به برچسب انرژی دستگاه های مه پاش دقت داشته باشید.
 • فن های دستگاه نیز به دلیل قرارگیری مداوم در برابر رطوبت باید در برابر زنگ زدگی مقاوم باشند. از این رو بهتر است جنس آنها آلومینیومی باشد.
 • عمر مفید دستگاه های مه پاش باید بیش از 10 سال باشد.
 • نصب و حمل دستگاه های مه پاش پروانه ای باید به آسانی انجام شود.

مه پاش های نازلی سالن قارچ

مکانیزم مه پاش های نازلی سالن قارچ بر اساس تبخیر قطرات بسیار ریز آب است. در این نوع مه پاش ها، قطرات آب از شکاف هایی که در نازل تعبیه شده اند، با فشار بسیار زیاد به سمت بیرون هدایت شده و محیط را خنک و مرطوب می کنند.

نکات مهمی که قبل از خرید مه پاش های نازلی سالن قارچ باید به آنها دقت کنید:

 • موتور دستگاه در مه پاش های نازلی باید کم مصرف باشد.
 • پمپ دستگاه های مه پاش نازلی باید باکیفیت بوده و ساخت یک شرکت معتبر باشد.
 • ساختار دستگاه های مه پاش نازلی ایجاب می کند که از یک یا چند صافی استفاده کنند. اگر صافی های دستگاه به خوبی کار نکند، سوراخ های خروجی نازل با گچ یا آهک موجود در آب مسدود شده و عملکردشان با اختلال مواجه می شود.
 • نازل مه پاش های نازلی باید کیفیت بالایی داشته و در برابر رطوبت مقاوم باشد. همچنین سوراخ های نازل باید سایز چند میکرونی داشته باشند تا بتوانند آب را تا حد امکان به قطرات بسیار ریز تبدیل کنند. هرچقدر این سوراخ ها کوچکتر باشند، کیفیت مه پاش نازلی بالاتر و عملکرد آن بهتر است.

مه پاش های التراسونیک سالن قارچ

مه پاش های التراسونیک سالن قارچ کمی متفاوت با سایر مه پاش ها هستند. در ساختار این مه پاش ها، امواج فراصوت، قطرات آب را از هم جدا کرده و به شکل مه و قطرات بسیار ریز آب به بیرون هدایت می کند.

در استفاده و خرید دستگاه های مه پاش التراسونیک برای سالن قارچ باید به نکات زیر توجه کنید:

 • مه پاش های التراسونیک دارای قطعه ای به نام پیزوالکتریک هستند که تعداد و کیفیت این قطعات، نقش مهمی در عملکرد مه پاش های التراسونیک دارد. تعداد بیشتر پیزوالکتریک ها به معنای کیفیت و عملکرد بهتر آنها خواهد بود.
 • بدنه مه پاش های التراسونیک باید ضد زنگ باشد.
 • مه پاش های التراسونیک باکیفیت باید دارای سنسور رطوبت باشند تا در صورت بالا رفتن رطوبت محیط، متوقف شده و در صورت کاهش آن، به طور خودکار شروع به کار کنند.
 • مه پاش های التراسونیک در صورت اتمام آب موجود در مخزن، باید به طور خودکار خاموش شده و فعالیت خود را متوقف کنند. در غیر این صورت مه پاش خیلی زود دچار خرابی خواهد شد.

قیمت مه پاش سالن قارچ به چه عواملی مرتبط است؟

قیمت مه پاش های سالن قارچ به کیفیت عملکرد آنها بستگی دارد. قارچ برای اینکه رشد مطلوبی داشته باشد باید درصد زیادی آب جذب کند.

قیمت مهپاش سالن قارچ به چه عواملی مرتبط است؟

۹۰ درصد از قارچ از آب است و همین اهمیت استفاده از یک وسیله مانند مه پاش سالن قارچ را بیشتر می کند. از آنجایی که مانعی برای سطح قارچ و هوای اطراف آن وجود ندارد، اگر محیط اطراف رطوبتی کمتر از ۹۰ تا ۹۵ درصد داشته باشد، وزن خود را از دست می دهد و در نتیجه نمی توان بازدهی مطلوبی از آن دریافت کرد.

به همین دلیل است که خاک و کود اطراف قارچ ها همواره باید مرطوب باشند. از این رو هرچه بیشتر و بهتر بتوان این شرایط را فراهم کرد، قیمت مه پاش قارچ نیز به طبع بالاتر خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره مه پاش سالن قارچ و انواع آن صحبت کردیم و توضیح دادیم که چرا برای پرورش قارج ها و تامین رطوبت فضای اطراف آنها، خرید مه پاش سالن قارچ ضروری خواهد بود. همچنین مزایا و نحوه عملکرد هر یک از انواع مه پاش قارچ را به شما توضیح دادیم. اگر تمایل دارید این محصول را خریداری کنید، کافی است با ما در مه پاش صنعت تماس بگیرید. همچنین اگر سوالی دارید که این مقاله به آن پاسخگو نبوده است، در قسمت نظرات پذیرای شما خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *