وبلاگ

کنترل گرد و غبار با مه پاش چگونه انجام می شود؟

کنترل گرد و غبار با مه پاش

وجود گرد و غبار در مکان های صنعتی اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند مشکلات متعددی برای دستگاه های مختلف به وجود بیاورد. حتی اگر شما یک گلخانه هم داشته باشید، باید تا حد امکان هرگونه گرد و غبار را از آن منطقه دور کنید. یکی از بهترین و کاربردی ترین لوازمی که می تواند تا حد خیلی زیادی گرد و غبار موجود در محیط را از بین ببرد، مه پاش است. در این مقاله ما به طور کامل درباره کنترل گرد و غبار با مه پاش صحبت می کنیم و برای شما عزیزان توضیح می دهیم که این امر چگونه امکان پذیر است.

اگر شما بتوانید با استفاده از مه پاش گرد و غبار موجود در محیط را از بین برده و آن را کنترل کنید، می توانید مکانی کاملا سالم و ایمن برای کسب و کار خود به وجود بیاورید. همین امر موجب شده که صاحبان صنایع و انواع کسب و کارها به دنبال سیستم مه پاش مناسبی باشند تا بتوانند گرد و غبار محیط را از بین ببرند. یکی از بهترین و معتبرترین مکان ها برای خرید سیستم مه پاش به منظور از بین بردن گرد و غبار، فروشگاه مهپاش صنعت است.

اهمیت کاهش گرد و غبار

همان طور که پیش از این نیز به اختصار گفتیم، وجود گرد و غبار یکی از مهمترین مشکلات کسب و کارها است.. البته منظور ما از گرد و غبار، فقط غبار و خاک به تنهایی نیست و ممکن است در مکان مورد نظر شما ذرات دیگری مانند شن و ماسه نیز وجود داشته باشد. اگر در سوله های صنعتی فعالیت می کنید، منظور از گرد و غبار می تواند شامل مواردی مانند ضایعات چوب بری ها، صنایع نساجی، کارگاه های ریخته گری و سایر موارد این چنینی شوند.

اهمیت کاهش گرد و غبار

وقتی گرد و غبار محیط افزایش پیدا می کند، مشکلات زیادی برای دستگاه های صنعتی به وجود می آید و آنها نمی توانند عملکرد خوبی از خود ارائه دهند. علاوه بر این موارد، وجود گرد و غبار زیاد یکی از مهمترین دلایل به وجود آمدن سرطان ریه در افرادی است که در آن منطقه مشغول به فعالیت هستند. تمام این موارد موجب می شوند که برای جلوگیری از بروز مشکلات این چنینی، از سیستم مه پاش مناسبی برای کاهش و کنترل گرد و غبار استفاده کرد.

مه پاش گرد و غبار چیست ؟

همان طور که از نام آن هم می توان حدس زد، مه پاش گرد و غبار به سیستمی گفته می شود که با پخش کردن ذرات آب به اندازه خیلی ریز به شکل مه در محیط، باعث می شود که گرد و غبار موجود در فضا تا حد خیلی زیادی از بین برود. این سیستم در واقع نوعی فناوری مدرن بوده که با جذب گرد و غبار موجود در هوا، تأثیر بسیار مثبتی روی نحوه عملکرد سیستم های دیگر دارد.

مه پاش گرد و غبار به گونه ای طراحی شده است که بتواند ذرات گرد و غبار را جذب کرده و ذرات معلق موجود در هوا را تشخیص دهد. با انجام این کار، این سیستم می تواند به بهبود و ارتقای عملکرد دستگاه های صنعتی کمک بسیار زیادی کند. برای جذب گرد و غبار، دستگاه مه پاش قطرات آب را به شکل مه و پودر به محیط پرتاب می کند و قطره هایی که چگالی بالاتری دارند، در زمین می روند و در نتیجه، گرد و غبار جذب می شود.

کنترل گرد و غبار با مه پاش

بهترین و منطقی ترین روش است که مزایای بسیار زیادی دارد. با استفاده از این سیستم می توان تمام گرد و غبار موجود در هوا را به طور کامل از بین برد. زمانی که مه پاش آب را به شکل پودر در محیط پرتاب می کند، با ذرات گرد و غبار ترکیب شده و به زمین می ریزند.

کنترل گرد و غبار با مه پاش

در میان همه روش های موجود، کنترل گرد و غبار با مه پاش نسبت به بقیه روش ها مزایای خیلی بیشتری دارد. از این رو، صاحبان کسب و کارهای مختلف در صنایعی مانند نساجی، کارخانه های بازیافت، چاپ و مواد غذایی، معادن تولید شن و ماسه، کارگاه های ریخته گری، نجاری، جاده سازی و سایر موارد این چنینی از سیستم مه پاش برای کنترل گرد و غبار استفاده می کنند.

مزایای سیستم مه پاش کنترل گرد و غبار

این محصول مزایای بسیار زیادی دارد و مهمترین مزیت آن، امنیت بسیار بالای این روش است. علاوه بر این، استفاده از سیستم مه پاش برای کنترل گرد و غبار محیط مزایای دیگری نیز دارد که در این قسمت به صورت مختصر مهمترین آنها را نام می بریم.

 • امنیت بسیار بالا برای از بین بردن گرد و غبار
 • عدم نیاز به تجهیزات گران قیمت برای از بین بردن
 • جلوگیری از بروز بیماری های تنفسی مانند تنگی نفس، سیلیکوزیس، سرطان ریه و سایر موارد این چنینی
 • جلوگیری از بروز آسیب به ماشین آلات و دستگاه های صنعتی ناشی از ایجاد گرد و غبار و تجمع آنها
 • رعایت دستورالعمل ها و الزامات قانونی برای کاهش میزان گرد و غبار در مکان های صنعتی و کارگاهی
 • حفاظت از محیط زیست با کاهش گرد و غبار
 • قابل استفاده از سیستم مه پاش در سقف برای دسترسی به تمام قسمت های محیط و عدم اشغال فیزیکی
 • خیس نکردن محیط و عملکرد فوق العاده عالی
 • بهبود وضعیت هوای محیط
مزایای سیستم مه پاش کنترل گرد و غبار

کاربرد مه پاش برای کاهش گرد و غبار صنایع مختلف

برای کنترل گرد و غبار با مه پاش تنها کافی است که از فشار آب قوی استفاده کنید تا مطمئن شوید که آب به طور کامل با سرعت بالا به محیط پرتاب می شود. هرچه فشار آب بهتر تنظیم شود، ذرات و قطرات آب ایجاد شده نیز اندازه ریزتری خواهند داشت و بهتر می توانند گرد و غبار محیط را کاهش دهند. توجه داشته باشید که نباید فشار آب بیش از اندازه زیاد باشد. زیرا در این صورت، ممکن است گرد و غبار بیشتر پراکنده شوند.

علاوه بر این، بهتر است حتماً در سیستم مه پاش خود برای کاهش گرد و غبار از آب با کیفیت استفاده کنید. زیرا اگر آب مواد محلول و ناخالصی زیادی داشته باشد، به مرور زمان در نازل های مه پاش رسوب پیدا می کند و احتمال خراب شدن آن وجود دارد. برخی از مهم ترین کاربردهای مه پاش برای کاهش گرد و غبار صنایع مختلف، عبارتند از:

 • صنعت معدن: به خاطر استخراج مواد معدنی، گرد و غبار موجود در معدن بسیار زیاد است و استفاده از یک سیستم مه پاش مناسب می تواند این گرد و غبارها را تا حد خیلی زیادی کنترل کند.
 • کارخانه ها و مکان های صنعتی: استفاده از مه پاش در مکان های صنعتی مانند کارخانه ها، سالن ها، انبارها و سایر موارد این چنینی بسیار گسترده است. با استفاده از مه پاش در این مکان ها، کیفیت هوا فوق العاده بهتر می شود و پرسنل راحت تر می توانند در آنجا کار کنند.
 • صنعت ساختمان سازی: در فرایند ساختمان سازی گرد و غبار بسیار زیادی وجود دارند که غالبا به خاطر کارهایی مانند گودبرداری و سایر موارد این چنینی است. برای جلوگیری از افزایش گرد و غبارهای این منطقه، از سیستم مه پاش استفاده می شود.
کاربرد مه پاش برای کاهش گرد و غبار صنایع مختلف
 • صنعت چوببری: در صنایع چوببری مانند نجاری ها، گرده های حاصل از برش چوب به وجود می آید که با استفاده از سیستم مه پاش می توان خیلی راحت آنها را کنترل کرد. لازم به ذکر است که سیستم مه پاش به هیچ عنوان باعث خیس شدن محیط نمی شود و به همین دلیل هم اصلاً به چوب های موجود در نجاری آسیب نمی رساند.

اجزای سیستم مه پاش کنترل گرد و غبار

در قسمت های قبل به صورت مفصل با کاربردهای کنترل گرد و غبار با مه پاش آشنا شدید. اکنون باید بدانید که یک سیستم مه پاش برای کنترل گرد و غبار از چه قسمت هایی تشکیل می شود. در این قسمت به صورت مختصر مهمترین اجزای سیستم مه پاش کنترل گرد و غبار را نام می بریم.

 • مخزن آب: در این قطعه، آب مورد نیاز برای سیستم مه پاش ذخیره می شود و شما می توانید بسته به محیط مورد نظر خود، از مخازن با ظرفیت مختلف استفاده کنید.
 • پمپ: با استفاده از پمپ، آب موجود در مخزن به سمت شلنگ های نازل منتقل می شود. پمپ باعث می شود که آب فشار زیادی داشته باشد و قطرات آب با اندازه خیلی ریزی به وجود بیایند.
 • نازل های مه پاش: نازل ها وظیفه کوچک کردن قطرات آب را بر عهده دارند و هرچه اندازه آنها کوچک تر باشد، قطرات آب ایجاد شده ریزتر خواهند بود. برای از بین بردن گرد و غبار در محیط، بهتر است از نازل های بین ۵۰ تا ۱۰۰ میکرون استفاده کنید که اندازه خیلی ریزی دارد.
 • تابلو فرمان: یکی از مهمترین اجزای این سیستم جهت کنترل گرد و غبار با مه پاش که اهمیت زیادی دارد، تابلو فرمان است. با استفاده از تابلو فرمان شما می توانید میزان فشار آب، سرعت مه پاشی، مدت زمان خاموش یا روشن بودن سیستم و سایر موارد این چنینی را به راحتی تنظیم کنید.
اجزای سیستم مه پاش کنترل گرد و غبار
 • سیستم فیلتراسیون: گفتیم که آب موجود در سیستم مه پاش برای از بین بردن گرد و غبار نباید مواد اضافی و محلول داشته باشد. برای جلوگیری از بروز این مشکل، استفاده از سیستم فیلتراسیون پیشنهاد می شود که با استفاده از آن می توان از ورود مواد محلول در آب به سیستم مه پاش جلوگیری کرد.

طرز کار مه پاش کنترل گرد و غبار

طرز کار مه پاش کنترل گرد و غبار به این صورت است که پمپ موجود در آن، آب مخزن را به سمت شلنگ های مه پاش منتقل می کند و آب با فشار بالا از نازل مه پاش خارج می شود. به خاطر کوچک بودن سوراخ های نازل مه پاش، مه ایجاد شده توسط این سیستم اندازه فوق العاده ریزی دارد و بدون خیس کردن محیط، باعث از بین بردن گرد و غبار و حتی حشرات و جانوران موذی می شود.

خرید مه پاش برای کنترل گرد و غبار

با توجه به اطلاعاتی که تاکنون در اختیار شما قرار دادیم، به احتمال زیاد متوجه شده اید که کنترل گرد و غبار با مه پاش فوق العاده راحت و کاربردی است. از این رو، اگر شما هم به فکر خرید مه پاش برای کنترل گرد و غبار هستید، ما فروشگاه صنعت را به شما پیشنهاد می دهیم. در این فروشگاه بهترین و با کیفیت ترین سیستم های مه پاش برای کنترل گرد و غبار در دسترس شما قرار می گیرند و می توانید از کارشناسان مهپاش صنعت بخواهید که فرایند نصب و راه اندازی مه پاش را نیز برای شما انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *